Możliwość komentowania Co oznacza numer konta bankowego? została wyłączona

Co oznacza numer konta bankowego?

/ / / / /

konta
Polacy mają już w bankach grubo ponad 26 mln rachunków. Karolina z Bydgoszczy zapytała nas o to, co właściwie oznacza numer konta bankowego, czy są w nim zaszyte jakieś ciekawe informacje?

Numery kont bankowych w Polsce prowadzone są w standardzie IBAN (ang. International Bank Account Number, pol. Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). Utworzono go, by ułatwić przepływy pieniężne w Unii Europejskiej, ale obecnie działa on także poza UE. Wdrożyły go m.in. Arabia Saudyjska, Izrael, Kuwejt, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Numer IBAN składa się z kilku odrębnych części. Polski IBAN zaczyna się od kodu kraju (PL), po którym następują dwie cyfry sprawdzające (tzw. suma kontrolna), osiem cyfr identyfikujących oddział banku (ostatnia jest cyfrą kontrolną) i 16 cyfr będących rzeczywistym numerem rachunku bankowego. Oczywiście wysyłając pieniądze do polskiego odbiorcy nie musimy podawać tego „PL” na początku, ale gdyby chciał to uczynić zagraniczny kontrahent, musi o tym pamiętać.

numer_rachunku1

Pewnie zastanawiacie się, czym jest owa suma kontrolna, która w numerze konta pojawia się kilkakrotnie. Jest to zabezpieczenie pozwalające odbiorcy (np. bankowi, do którego wysyłamy pieniądze) sprawdzić poprawność danych. Suma kontrolna jest najczęściej po prostu sumą pozostałych cyfr danego ciągu. Występuje ona nie tylko w rachunku bankowym, ale i np. w numerze NIP. W różnych krajach zasady numerowania rachunków bankowych są inne, ale tam, gdzie wdrożono system IBAN, muszą być z nim zgodne.

Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy dany numer jest poprawny i z jakiego banku pochodzi, możesz to zrobić np. TUTAJ.

Źródło: poradnikinwestowania.pl

Bookmark the permalink

Comments are closed.