Projektując serwisy internetowe pamiętać należy, że użyte przez na czcionki nie koniecznie muszą znaleźć się pośród czcionek dostępnych u innych użytkowników. Różnice determinuje głównie system operacyjny. W różnych systemach zbiór standardowych fontów jest różny, a jak wiadomo w nieskończoność nie można używać tylko Verdany, Ariala czy Times New Roman. Użytkownicy chcą zmian, nowe czcionki pozwalają na tworzenie unikalnych i indywidualnych projektów.
Usługa Google Web Fonts jest najprostszym rozwiązaniem pomagającym webmasterom w implementacji czcionek, których nie znajdziemy na komputerze przeciętnego Kowalskiego.
Zalety Google Web Fonts:
- bardzo prosta implementacja w kodzie naszej strony
- brak konieczności wgrywania dodatkowych plików na serwer
- brak problemów z formatowaniem czcionki za pomocą CSS
- dość duży wybór czcionek, na dzień pisania artykułu jest to 617 fontów
- w katalogu znajdziemy fonty posiadające polskie znaki – Latin Extended
- Google udostępnia usługę bezpłatnie – Open Source Fonts
Wybór czcionki z katalogu
Pierwszym krokiem jest wybór czcionki jakiej chcemy użyć. W tym celu przechodzimy na stronę usługi i szukamy czcionki która przypadnie nam do gustu.
Strona Google Web Fonts www.google.com/webfonts
Drugim krokiem jest dodanie w head linka do wybranej czcionki:
<link href=’http://fonts.googleapis.com/css?family=NAZWA FONTU rel=’stylesheet’ type=’text/css’>
</head>
i mamy już podłączony font, który możemy stosować tak samo łatwo jak do tej pory Ariala, teraz za pomocą arkuszy CSS deklarujemy które elementy tekstowe mają być udekorowane naszą czcionką. W tym celu pobieramy drugi kod.
Ilość dostępnych Google Web Fonts wciąż się powiększa, co daje nam coraz większe możliwości. Osobiście polecam wykorzystywanie tej usługi.